Charakterystyka energetyczna do programu Moje Ciepło

Chcąc starać się o dofinansowanie na pompę ciepła w nowym budynku z programu moje ciepło, należy potwierdzić podwyższony standard energetyczny budynku. Dokumentem potwierdzającym te parametry i wymaganym przez program jest charakterystyka energetyczna lub świadectwo energetyczne. Czym różnią się te dokumenty, kiedy można je wykonać oraz co z nich wynika? Tą tematykę postaram się przybliżyć.

Charakterystyka energetyczna - gdzie możemy się z nią spotkać ?

Starając się o pozwolenie na budowę, jesteśmy zobowiązani przedstawić projekt budowlany, jednym z elementem projektu budowlanego bez którego nie można otrzymać pozwolenia na budowę jest właśnie projektowana charakterystyka energetyczna nazwaną skrótowo w dalszej części charakter tyką.

Po co wykonuje się charakterystykę?

Dokument ten najczęściej wykonuje architekt lub współpracujący z nim audytor energetyczny, celem jest określenie zapotrzebowanie budynku na energię, czy mieści się w dopuszczalnych granicach. Określa się wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną do ogrzewania i wentylacji oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznym wspomniany wskaźnik żeby otrzymać pozwolenie na budowę na budynek jednorodzinny nie może przekroczyć wartości 75 kWh/m 2 rok, trochę inaczej jest w przypadku ubiegania się o dofinansowania z programu Moje Ciepło. Regulamin tego programu wymagał podwyższonego standardu energetycznego dla budynków, wskazano maksymalne wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną, które kolejno wynoszą:

  • 63 kWh/m2rok – dla wniosków składanych w 2022 r.
  • 55 kWh/m2rok – dla wniosków składanych po 2022 r.

 

Określenie wskaźnika zapotrzebowania w charakterystyce to tylko część funkcji jaką powinna pełnić w projekcie budowlanym. Do pozostałych funkcji należą:

  • Określenie spełnienia współczynników przenikania ciepła dla przegród budowlanych
  • Określenie ryzyka wystąpienia wykroplenie wilgoci w przegrodzie budowlanej
  • Określenie start energii na potrzeby ogrzewania i cwu
  • Określenie szacunkowego przyszłego zużycia oraz kosztów energii na potrzeby: ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody

Co wpływa na wielkość wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną?

Przekształcenie energii końcowej (to ta którą będziemy zużywać w budynku i za nią będziemy płacić) na energię pierwotną następuje poprzez pomnożenie wartości energii końcowej przez tzw. Wskaźnik nakładu energii pierwotnej wi. Wskaźnik ten w zależności od źródła ciepła jest inny.

Dla energii elektrycznej wynosi: 3.0 dla gazu, węgla 1,1, a dla biomasy 0,2

Oznacza to że identyczny budynek, zbudowany z tych samych materiałów, będzie posiadać bardzo zróżnicowaną wartość energii pierwotnej w zależności od różnych źródeł ciepła.

Ale nie tylko źródło ciepła ma wpływ, bo w głównej mierze wartość zapotrzebowania na energię jest zależna od strat energii. A na wielkość strat wpływa:

  • Parametry i grubość izolacji termicznej
  • Parametry stolarki okiennej i drzwiowej, poprawność montażu, uniknięcie mostków termicznych i nieszczelności
  • Sposób wentylacji, czy grawitacyjna czy mechaniczna z odzyskiem ciepła
  • Stopień nasłonecznienia,
  • Skomplikowalność bryły budynku. Im prostsza bryła tym mniej mostków termicznych, oraz mniejsza powierzchnia przegród budowlanych.
 
Większość inwestorów na etapie budowy wprowadza zmiany w wymienionych aspektach, w głównej mierze dotyczy to materiałów izolacyjnych ich grubości i parametrów, sposobu wentylacji, źródła ciepła. Zlecając nam opracowanie charakterystyki energetycznej uwzględniamy w obliczeniach zastosowane zmiany w przypadku nieosiąniecia wskaźnika zapotrzebowania, wskazujemy możliwe zmiany, dodatkowe elementy które do tego doprowadzą.
Istnieje możliwość uzupełnienie obliczeń o pomiary na co decyduje się coraz więcej inwestorów, w ramach dodatkowej usługi możemy wykonać testy szczelności budynku oraz badania termowizyjnektóre mogą potwierdzić jakość wykonanych prac, jak również jeśli są wykonywane w odpowiednim etapie wskazać ewentualne niedociągnięcia, nieszczelności, które w trakcie budowy będzie można niemal bezpłatnie poprawić, czego nie da się nieraz zrobić jak budynek jest już wykończony i zamieszkały.