Świadectwo energetyczne
Czym jest Świadectwo charakterystyki energetyczne?
To dokument określający wskaźnik wielkość zapotrzebowania budynku na energie do ogrzewania,
przygotowania ciepłej wody, wentylacji, oświetlania i chłodzenia.
Jakie informacje możemy odczytać z Świadectwa Charakterystyki Energetycznej?
Z świadectwa energetycznego możemy odczytać szacunkowe zapotrzebowaniu budynku na energię użytkową, końcową i pierwotną. Przestawione wartości zapotrzebowania na energie przedstawiona są za pomocą wskaźnika zapotrzebowania w kWh w przeliczeniu na m 2 powierzchni ogrzewanej na rok, co sprawie że jeśli chcemy poznać zapotrzebowanie naszego budynku na energię w ujęciu rocznym, musimy pomnożyć przedstawiony wskaźnik przez powierzchnię ogrzewaną.
Przykładowo:
Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową naszego budynku wynosi 50 kWh/m 2 Rok, a
powierzchnia o regulowanej temperaturze wynosi 100 m 2 , iloczyn 50×100=5000 [kWh/m 2 Rok]
To oznacza że nasz budynek szacunkowo dla standardowych warunków eksploatacji zużyje 5 tys. kWh, jeśli ta energia będzie pochodzić z prądu elektrycznego, a koszt 1 kWh wynosie 90 gr, to roczne koszty zakupu energii elektrycznej wyniosą 4.5 tys. zł.
Energia końcowa o której wspomnieliśmy powyżej jest kluczowa dla przyszłych użytkownych budynków, bo określa energię która zużywaną na miejscu, za którą płacimy.
Jednakże w kwestii prawnej istotniejszym jest wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną jego maksymalną wartość reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie z dnia 17 lipca 2015 roku, wartości maksymalne przedstawione są w tabeli poniżej.
Wymagania dotyczące zapotrzebowania na energię pierwotną EP dla różnego typu budynków - tabela
Cząstkowe wartości wskaźnika zapotrzebowania EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji i przygotowania cieplej wody EP H+W =[kWh/(m 2 rok)]
Rodzaj budynku
Od stycznia 2017 r.
Od 31 grudnia 2020 r.
Dla wniosków
Moje Ciepło składanych w roku 2022
Dla wniosków Moje Ciepło od 01.01.2023
Jednorodzinny
95
70
63
55
Wielorodzinny
85
65
Nie dotyczy
Nie dotyczy
Zamieszkania zbiorowego
85
75
Nie dotyczy
Nie dotyczy
Budynek użyteczności publicznej
-opieki zdrowotnej
-pozostałe
290
60
190
45
Nie dotyczy
Nie dotyczy
Budynek gospodarczy,
magazynowy i produkcyjny
90
70
Nie dotyczy
Nie dotyczy
Kiedy musimy wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla osób, które oddały budynek jednorodzinny do użytkowania i chcą ubiegać się o dofinasowanie na pompę ciepła z programu Moje Ciepło, dla osób pozostałych oddających do użytkowania budynek jednorodzinny niema obowiązku sporządzenia świadectwa energetycznego.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla budynków użyteczności publicznej, budynków zamieszkania zbiorowego, budynków wielorodzinnych oddawanych do użytkowania.
W przypadku zamiaru sprzedaży budynku lub wynajęcia go istnieje obowiązek przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku kupującemu lub wynajmującemu.
Jak długo ważne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od daty wystawienia, chyba że przed upływem tego okresu w budynku zostały wykonane prace zmieniające jego parametry energetyczne, wtedy należy zaktualizować świadectwo energetyczne.
Co wpływa na wielkość wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną?
Zasadniczą kwestię odgrywa tutaj źródło ciepła, które w zależności od wykorzystywanego paliwa charakteryzują się innym wskaźnikiem nakładu energii pierwotnej.
Dla budynków wykorzystujących takie paliwa jak: gaz ziemny, olej opałowy, węgiel kamieni współczynnik nakładu energii pierwotnej wynosi: w=1,1 a dla energii elektrycznej wynosi: w=3,0 w przypadku biomasy wskaźnik ten wynosi w=0,2.
Hipotetycznie przyjmując że mamy trzy budynku o zapotrzebowaniu na energię końcową na takim samym poziomie EK=55 [kWh/m 2 rok].
Budynek zasilany gazem
jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wyniesie: EP=55*1,1=60,5 [kWh/m 2 rok]
Budynek zasilany prądem
jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wyniesie: EP=55*3,0=165 [kWh/m 2 rok]
Budynek zasilany biomasą
jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wyniesie: EP=55*0,2=11 [kWh/m 2 rok]
Ale to tylko część prawdy, bo kolosalne znaczenie mają stary ciepła, czyli ilość energii jaka jest tracona przez przegrody budowalne i wentylację, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, zyski słoneczne i bytowe i oczywiście sprawność urządzeń grzewczych, a także to czy wykorzystujemy energię odnawialną z instalacji fotowoltaicznej czy kolektorów słonecznych.
Opracowujemy świadectwa energetyczne każdego typu budynku od prostych budynków jednorodzinnych po skomplikowane budynki użyteczności publicznej: Urzędy, Szkoły, budynki śluby zdrowia, duże przedsiębiorstwa i biurowce. Zapraszamy do kontaktu.