Co mierzymy, co sprawdzamy ?

Sprawdzamy szczelności powietrzną zainstalowanej stolarki okiennej i drzwiowej wraz z poprawnością regulacji, wskazujemy miejsca nieszczelności.

Sprawdzamy szczelność powietrzną warstw obudowy budynku tj. stropów, dachów, ścian i podłóg wskazujemy miejsca nieszczelności, które mogą wystąpić w warstwach paroizolacyjnych, przejściach technicznych itp…

Jakie są korzyści z przeprowadzonego testu/pomiaru?

Wykonanie pomiaru i zlokalizowanie nieszczelności w odpowiednim etapie budowy lub w trackie modernizacji budynku pozwolą niemal bezpłatnie naprawę niedociągnięć czy uszkodzenia, które mogły powstać w trakcie kolejnych prac budowalnych, lokalizacja nieszczelności pozwoli wyegzekwować jakoś wykonanych prac na wykonawcach.

Unikniecie nieszczelności pozwoli organicznych koszty ogrzewania budynku, należy pamiętać że nieszczelności to straty energii na podgrzanie przechodzącego przez szczeliny powietrza, oraz ryzyko wkraplania wilgoci w miejscach ich występowania co w konwekcji doprowadza do powstania pleśni i grzybów. Podsumowując wysoka szczelność budynku gwarantuje niskie koszty ogrzewania, optymalną pracę systemu rekuperacji, brak zawilgocenia i pleśni w przegrodach budowlanych w miejscach nieszczelności.

Jak wygląda test szczelności budynku?

Test szczelności wykonuje się za pomocą wentylatory, którym umieszczony jest w szczelnej przesłonie w drzwiach zewnętrznych budynku. W trakcie badania stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna pozostaje szczelnie zamknięta, drzwi wewnętrzne otwarte, czerpnia i wyrzutnia szczelnie zamknięta.

Działający wentylator w zależności od kierunku pracy sprawia że w budynku powstaje podciśnienia lub nadciśnienie. Celem badania jest określnie ile ucieka lub wpływa do budynku powietrzna dla ciśnienia 50 Pa. Przy różnicy ciśnień 50 Pa powietrze wpływa lub wypływa nieszczelnościami, za pomocą kamery termowizyjne i wytwornicy dymu lokalizujemy nieszczelności.

Kiedy możemy wykonać test szczelności budynku?

Generalnie testy szczelności budynku wykonuje się badania przez cały rok pod warunkiem spełnianie określonych warunków pogodowych w aspekcie których testów szczelności nie wykonuje się w trackie opadów śniegu, deszcze czy podczas zbyt wietrznej pogodzie. Badanie szczelności budynku najlepiej wykonywać co najmniej dwa razy: pierwsze w trakcie budowy kiedy mamy łatwy dostęp do miejsc połączeń powłoki szczelnej w budynku, którą stanowią folie paroszczelne, tynki, stolarka okienna i drzwiowa np. po zamontowaniu stolarki okiennej i drzwiowej i folii paroszczelnych, kiedy możemy sprawdzić jakość montażu okien, szczelności łączeń folii paroszczelnej i w sposób łatwy naprawić ewentualne niedociągnięcia.

Drugie badania należy wykonać po wykonaniu wszystkich prac w celu sprawdzenia jakości wykonanych prac, doregulowania ewentualnych nieszczelności na oknach i drzwiach.

Co oznacza wynik testu?

Ilość powietrza wpływająca lub uciekająca z budynku dla różnicy ciśnienie 50 Pa określa stopień szczelności budynku, który definiujemy współczynnikiem n50. Zgodnie z Warunkami Technicznymi wynik n50 nie może być większy niż 1,5 dla budynków wyposażonych w wentylację mechaniczną oraz nie więcej nić 3,0 dla budynków, wyposażonych w wentylację mechaniczną.

Co w praktyce oznacza wynik n50=1,5

To znaczy że przy różnicy ciśnienia 50Pa w trakcie godziny dojdzie do półtora wymiany powietrza kubatury wewnętrznej budynku. Im wynik jest niższy tym szczelność jest większa co przekłada się na mniejszą ilość ucieczki powietrza.

Przykładowo budynki pasywne, powinny osiągać szczelność na poziomie nie większym niż n50<0,6 co oznacza, że w trackie godziny dojdzie do wymiany 60% powietrza kubatury wewnętrznej.

Czy badanie szczelności budynku jest bezpieczne?

Tak badanie szczelności jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i naszego samopoczucia jak i samego budynku. Obrazowo wytwarzaną różnicę 50 Pa możemy porównać do wiatru który napiera na budynek z prędkością 30 km/h kiedy to od jednej strony budynku wytwarza się podciśnienia a z drugiej nadciśnienie i w takich warunkach naturalnych dochodzi do „niekontrolowanego przewietrzania” budynku. Test szczelności budynku to w sposób sztuczne odwzorowywane warunków atmosferycznych.

Również aparatura do lokalizacji nieszczelności: wytwornica dymu nie jest toksyczna z podobnymi urządzeniami spotkacie się Państwo na koncertach i podobnych imprezach rozrywkowych, natomiast kamera termowizyjna bezdotykowo określa temperaturę powierzchni co jest w pełni bezpieczne.

Ciekawostka testu szczelności budynku

Dotychczas największy test szczelności budynku został wykonany dla budynku centrum logistycznego hali Amazona w Włoszech. Test obejmował budynek kubaturze 1.3 mln. m 3 o powierzchni 230 tys. m 2 .

Skontaktuj się z nami

Wykonujemy testy szczelności każdego typu budynków: jednorodzinnych, wielorodzinnych jak również użyteczności publicznej czy hal magazynowych.
Zapraszamy do kontaktu.